popelnice

MATFYZ

Protokoly z praktika mff

Tady jsou moje protokoly z praktik na MFF. Nepředpokládám, že by některý z mých protokolů byl natolik kvalitní, že byste ho mohli k něčemu použít, přesto vám je zde nabízím ke stažení. Obzvlášť varuju před protokolama z prváku, ty jsou hodně špatný :).

Pokud tu nenajdete to, co hledáte, tak zde je pár odkazů na weby s podobnou tematikou.

praktiková databáze www.praktikum.brejlovec.net

http://www.brejlovec.net/hrubyv
http://dl.wz.cz/studium/mff-uk/praktikum/
http://www.kolej.mff.cuni.cz/~pejco3am/
http://www.kolej.mff.cuni.cz/~vesej3am/skola
http://gamow.wz.cz
http://qz.wz.cz
http://www.asu.cas.cz/~svanda/praktika.htm
http://www.autobaterie.com/praktika/
http://maipe.matfyz.cz
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~marble
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~kelum
http://janinka.php5.sk

Praktikum 4

Č. úlohyNázev a chybyZnámkaDownload
4
Totální účinný průřez interakce gama záření
měření zase nuda, jako ostatně všechna praktika v Tróji. Zpracování je humus související s fitováním 57 exponenciel a diskutováním nevysvětlitelných chyb.
1
ps tex 
5
Spektrometrie záření α
měření nuda, zpracování už je horší, prý se totiž vyplatí poctivě zpracovat chyby, tak sem zvědav na známku...
1
ps tex 
7
Měření úhlového rozdělení fotonů z anihilace elektron-pozitronového páru
měření nuda, zpracování pohoda
1
ps tex 
10
Studium nukleární magnetické resonance
Měření trvá dlouho, já jsem to nestihnul za 4 hodiny, když si ale necháte uvařit kafe, dá se to snést. Díky tomuhle praktiku jsem zas o něco blíž pochopení bájné NMR. Zpracování v pohodě.
1
ps tex 
11
Prostorové kvantování magnetického momentu atomu (Sternův-Gerlachův experiment)
Zajímavý experiment, zpracování docela komplikované, ovšem časově nenáročné. Opraveno 4.1.2006 byla tam špatná kalibrace, takže teď už mi to vychází stejně blbě jako ostatním. Výsledný protokol je bez připomínek, 2 mám za ty předchozí chyby.
2
ps tex 
12
Měření náboje elektronu Millikanovou metodou
Měření je pohoda, zpracování není vlastně žádné. Bylo ovšem docela problém, vycucat si z prstu dost velkou chybu, aby se výsledek shodoval s tabulkami. Zatím asi nejjednodušší.
1-
ps tex 
13
Určení měrného náboje elektronu z charakteristik magnetronu
Úloha je dost jednoduchá, měření i zpracování jsou ale na dlouho...
1
ps tex 
15
Studium atomových emisních spekter
Měření i zpracování bez problémů, teorie skoro žádná.
1
ps tex 
16
Měření resonančního a ionizačního potenciálu rtuti, Franckův-Hertzův pokus
Další pohodová úloha.
1
ps tex 
17
Zeemanův jev
U téhle úlohy si dejte pozor na to, co měříte, bachařům na praktiku nevěřte! Měření v pohodě, zpracování je horší, ale zvládnul jsem to za večer. Nejhorší známka od praktika I, což je zřejmě způsobeno naměřením jiným věcí, než bylo zadáno.
2-
ps tex 
18
Určení strukturních parametrů krystalických látek metodami skenovací elektronové mikroskopie (SEM)
Měření sice není z nejkratších, je to ale spíš taková exkurze na mikroskop, zpracování taky pohoda.
1-
pdf tex 

Programy

růst tenké vrstvy

Tento počítačový model simuluje napařování atomů na krystalovou mříž. Fyziky v tom ale moc není. Dopadnuvší atomy náhodně poskakují po mříži, dokud nenarazí na kamaráda, potom se s ním spojí a dál neskáčou. Výsledné obrázky jsou ovšem docela podobné skutečnosti. Zde lze stáhnout animaci růstu vrstvy vytvořenou předchozí verzí tohoto programu, velikost = (7.0 +/- 0.5) MB. Zdrojový kód programu lze stáhnout zde, ke kompilaci budete potřebovat alespoň knihovnu GTK-2.0 a doporučuji také DevIL, pokud chcete ukládat obrázky.

simulace rustu vrstvy

Domácáky

Praktikum speciál - zpracování úlohy 6/PIII metodou maximání věrohodnosti

Projekt na metody zpracování fyzikálních měření. Vesměs úspěšné zpracování difrakčního obrazce dvojštěrbiny naměřeného v úloze 6 na praktiku III metodou maximální věrohodnosti. Chyby, kterých jsem se dopustil budiž vám poučením.

Elektrodynamika

Zde je Úkol č. 2, není ale celý a je v něm navíc určitě spousta chyb.

Tak jsem se dozvěděl, že někdo odevzdal řešení identické s tím mým. Příště tedy budou úkoly k dispozici asi až po termínu odevzdání

Teoretická mechanika

Zde si můžete stáhnout 1. a 2. a 3. a 4. úkol na teoretickou mechaniku. Numerické řešení v programu Octave je přibaleno ke zdrojovému kódu v TeXu

Č. úlohydownload
4(2004)ps tex
3(2004)ps tex
2(2004)ps tex
1(2004)ps tex

\odm

Zápočtová úloha na úvod do hlubin TeXu -- makro \odm, které vypočítá odmocninu zadaného čísla a vypíše postup výpočtu. Přijímá nepovinný parametr určující počet desetinných míst výsledku a stáhnout si ho můžete zde

TeX

Tabulky v TeXu

Pro pisatele protokolů v TeXu je zde ke stažení můj shellový skript tab2tex pro linux, který převede tabulku z textového souboru se sloupci oddělenými tabelátory nebo mezerami do TeXu. Pokud jsou vstupní data rozumná, tak výstupem je taktéž rozumná tabulka v TeXu. Skript kromě toho mění desetinnou čárku na tečku a exponenciální zápis čísel tvaru {cislo}E+{exponent} prevadi do tvaru ${cislo}\cdot 10^{exponent}$. Jako parametr přjímá název vstupního souboru a výpis posílá na standartní výstup.

tab2tex-1.1.sh.gz

Popisky polárních grafů

Nějak jsem v gnuplotu nenašel funkci na malování popisků polárních grafů, tak jsem si ji naprogramoval jako gnuplotí skript. V nabízeném souboru polar_label.gnuplot stačí nastavit poloměr, na který se mají popisky umístit. Do svého skriptu potom popisky vložte přikazem load 'polar_label.gnuplot' Částečně můžete také ovlivnit, jak husté popisky budou.